Zde jsou k náhledu nebo ke stažení doslovné přepisy kroniky obce Libež (knihy 1–3).
- první kniha (2.64 MB) ( rok 1840 – rok 1979 )
- druhá kniha (2.51 MB) ( rok 1980 – rok 2006 )
- třetí kniha (1.17 MB) ( rok 2006 – rok 2015 )
Knihy jsou také k půjčení, informace u starosty Mgr. Davida Kněžíka
- e-mail: obec@libez.cz
- mobil: 739 053 353
Ve složce Oskenovaná kronika jsou všechny tři knihy kroniky obce Libež oskenované v originále.
O kronikářích:
Historie zaznamenala zatím sedm kronikářů.
První kronikář založil kroniku v roce 1840. Popsal deset stran formátu 40 cm x 25 cm. Jeho jméno se bohužel nedochovalo. V úvodu kronikář píše: "Vesnici Libež nalézám za starodávna spojenou s rozsáhlým panstvím Česko-Šternberským." Zde také mimo jiné uvádí, že první zmínka o obci se objevuje v roce 1542. Tehdejší poměry také dokumentuje slovy: "Sousedé libežští povinni byli vykonávati své vrchnosti Třeběšické následující potažní i ruční robotu". Zde však náhle v polovině následující věty jeho slova končí, a to na předlouhých 80 let.
Psal tedy zmíněný neznámý kronikář kroniku, podle mínění pana Jiřího Šlehubera (současný kronikář), jeden rok. Zapsal dějiny obce, školy, kapličky. Mohl to být podle písma, znalostí a pečlivosti učitel na zdejší škole, která byla otevřena v roce 1817.
Druhý kronikář, řídící učitel Vincenc Karbulka, zapsal roky 1914 – 1918, tedy 4 roky. Na pomlku prvního kronikáře odpovídá slovy, ze kterých je cítit lítost a hořkost: "Smrtí zastižena ruka pisatele neznámého upustila brkové pero, jejž po celých osmdesát let nikdo nezdvihl, aby dále paměti obce Libežské zaznamenával. Osmdesát let! Co příhod zapomenutých, co dějů radostných i smutných, jež ušly lidské paměti... Přešla léta, změnily se časy, změnili se lidé. Nové doby, nové generace zavládly v Libži."
Vincenc Karbulka později navazuje až rokem 1914, ..."...který přinesl do obce mnoho smutku a žalu. Dne 26. června vypukla válka, světová, hrozná, následkem vražedného útoku na následníka trůnu a jeho choť v Sarajevu."
Pan řídící Karbulka vypsal pečlivě roky 1914 – 1918. Dále kroniku nepsal. Proč, když až v roce 1937 byl přeložen do Pravonína, neumím vysvětlit - píše současný kronikář Jiří Šlehuber.
Třetí kronikář Stanislav Jeřábek, místní rolník a starosta, psal kroniku od srpna 1937 do listopadu 1940, kdy byla rozhodnutím protektorátních úřadu uzavřena. Psal ji tři roky. Potom nastává opět pomlka. Hospodář Jeřábek již ve svém psaní nepokračoval. A opět není známo proč.
Až za sedm let kronikář Jeřábek začátkem svého doplňování kroniky píše: "Jelikož není v pamětní knize psáno ničeho od doby převratu, to je 1918, musím alespoň částečně vypsat dějiny obce Libež."
"Po památném nám Čechům 29. října 1918, kdy nový náš stát Československá republika vešel v život, pomalu se život v naší obci vrátil do starých kolejí."
Čtvrtý kronikář, učitel Jaroslav Hýla, rodák z Libže, psal kroniku od prosince 1952 do roku 1959 – tedy 7 let. V úvodu zápisu uvádí: "Přebírám vedení kroniky, která byla 7. listopadu 1940 zastavena. Chci nejdříve doplnit to, co do současné doby chybí, totiž dobu okupace, osvobození a události po něm. Pak chci přesně a pravdivě zachycovat jednotlivé události v naší obci, aby si potomstvo mohlo učinit správnou představu o vývoji v naší obci."
A opět přišly tři roky, kdy kronika osiřela.
Až pátý kronikář, paní Blažena Němcová, žena v domácnosti a malorolnice z Libže, psala kroniku svědomitě, úhledně, podle sebe pravdivě. To dosvědčí každý, kdo si zápisy v létech 1962 až 1986 přečte. Zapsala celých 24 let. Byla to paní upřímná, srdečná a milá. První zápis do knihy zní: "Mé ruce, kniho stoletá, chtějí psát v tvé listy zažloutlé, co čas a doba přinese vesnici Libži v dolině malé a studené."
Paní Němcová měla zvláštní nadání pro psaní kroniky a pro veršování. Však také každému zemřelému sousedovi nebo sousedce napsala veršované rozloučení, které na hřbitově čítala její dcera Marie.
Šestý kronikář – kronikářka, paní Eva Hýlová, učitelka, rozená Frouzová z Vlašimi. Psala kroniku od roku 1987 do roku 1997, to jest 11 let.
Sedmý kronikář, pan Jiří Šlehuber, učitel ve výslužbě. Jeho životopis je uveden na straně 217. Psal kroniku od roku 1998 do konce roku 2013, tedy 15 let.
Nyní kroniku píše Jitka Lejčková, studentka. Začala rokem 2014 a v práci úspěšně pokračuje.